Vážení zákazníci, veškeré vyobrazené zboží na našich stránkách je připravené k okamžitému odběru na naší kamenné prodejně.

Diamanty a certifikáty

OBECNĚ O CERTIFIKACI DIAMANTŮ

Součást každého šperku s diamantem zakoupeného u naší firmy je certifikát, který vydává společnost LONY spol. s r.o. a slouží jako "list původu". Na každém certifikátu naleznete všechny důležité údaje a parametry k jednotlivému šperku. K diamantům s váhou 0,30 mg a více obdržíte mezinárodní certifikát pravosti.
Certifikát je důležitý např. k pojištění šperku či při vyřízení pojistné události.

4C – HODNOCENÍ KVALITY A CERTIFIKACE DIAMANTŮ

Při hodnocení a certifikaci diamantů se posuzují základní parametry diamantů jako brus (cut), váha (carat), čistota (clarity) a barva (color), které mají zásadní vliv na cenu diamantu.
Tyto parametry se označují jako 4C. Dále mohou být v certifikátech údaje o rozměrech, fluorescenci, mapa vnitřních a vnějších charakteristik atd.

1. CARAT – hmotnost diamantu

neboli váha je udávána vždy v karátech – mezinárodně se užívá zkratky „ct". Tato váha se v certifikátech udává s přesností na dvě desetinná místa. Měření probíhá s přesností na tři desetinná místa, přičemž zaokrouhlení druhého desetinného místa nahoru je možné pouze v případě, že třetí desetinné místo je 9.

1 ct = 200 mg = 0.2 g

Vzhledem k přesně stanoveným parametrům briliantového brusu lze poměrně přesně určit váhu také změřením základních rozměrů briliantu, tj. průměru (min. ve dvou na sebe kolmých osách) a výšky.

Odhadovaná hmotnost [ct] = (průměr rundisty)2 × výška × 0,0061

Karáty diamantů

velikost

 2. COLOR – barva diamantu

podle mezinárodní stupnice barev značí písmeny abecedy od D až do Z. Čím je barva kamene bělejší, tím je její označení blíž k začátku abecedy. Diamant se jako jediný drahý kámen v přírodě vyskytuje ve všech barevných modifikacích. Ovšem diamanty vyskytující se v přírodě se po vybroušení nejčastěji nacházejí v barvách od bílé po žlutou. Barevnou specifikaci musí provádět zkušený profesionál pomocí sady vzorkových kamenů (Master stones) a jejich porovnáváním s hodnoceným kamenem. Musí být dodrženy standardní podmínky pozorování, např. normalizované světlo o 5000/5500 K (D55) a standardní postupy pro zařazení pozorovaného kamene do určité barevné třídy.

colour-barva-diamantu

 

Fluorescence

Při ozáření diamantu UV světlem vyzařují některé kameny zbarvené světlo. Stupně: žádná – slabá – střední – silná (none – slight – medium – strong).

3. CLARITY – čistota diamantu

čistota je určována počtem cizorodých látek obsažených v pozorovaném diamantu. Tyto nehomogenity mohou být vnitřními charakteristikami – nazývají se inkluze (tmavý „uhlík“, bílý „led“, praskliny, atd.), které vznikly v jednotlivých fázích tvorby krystalu. Dále to mohou být vnější charakteristiky (škrábance, nadbytečné facety, naturály atd.), jež vznikly opracováním, nebo je nebylo možné opracováním odstranit. Na velikosti a rozložení těchto charakteristik závisí přiřazení příslušné třídy čistoty pozorovanému diamantu. Jako standard pro měřitelnost se používá lupa s desetinásobným zvětšením.

clarity-cistota-diamantu

4. CUT – brus diamantu

Brus má kulatý obrys a skládá se z koruny (32 faset + tabulka) a pavilonu (24 faset + možná kaleta). Moderní briliantový brus je založen na optických výpočtech se zaměřením na maximální krásu kamene, která je výsledkem brilance a disperze. Posouzení kvality brusu spočívá v porovnání sledovaného kamene s ideálními proporcemi a symetrií matematicky vypočítaného modelu (nepravidelnosti symetrie jsou definovány jako vady brusu). Odchylky od takového modelu jsou značeny jako kvalita brusu, pro kterou se používá stupnice: very good, good, fair a poor. Některé laboratoře pro nejlepší diamanty mají kategorii excellent či ideal cut. Konečné provedení brusu se nazývá finishing.

 

cut-brus-diamantu

 Efekt „Hearts and arrows“ (Srdce a šípy) vznikne při velmi kvalitním vybroušení briliantu. Můžete tak na briliantu vidět obrazec výše zmíněného názvu.

 

MEZINÁRODNÍ STUPNICE ČISTOTY DIAMANTU

LC (Loupe-Clean) nebo IF (Internal Flawless) je čistota diamantu označená „čistý pod lupou“ (Loupe-clean), pokud za stanovených podmínek diamant splňuje podmínku absolutní průhlednosti bez inkluzí.

VVS* (Very Very Small) (VVS 1, VVS 2) je označení pro velice malé inkluze, které jsou velmi těžko zjistitelné při zvětšení 10×.

VS* (Very Small) (VS 1,VS 2) je označení pro velmi malé inkluze, které jsou těžko zjistitelné při zvětšení 10×.

SI* (Small Inclusions) (SI 1, SI 2) se označují malé inkluze, snadno zjistitelné lupou s 10násobným zvětšením, ale neviditelné pouhým okem z korunové strany brusu.

PI (Pique) jsou střední inkluze, bez problémů viditelné při zvětšení 10× a obtížně viditelné pouhým okem z korunové strany brusu, nerušící brilanci.

P II (Pique II) se označují velké a četné inkluze, velmi lehce zjistitelné pouhým okem z korunové strany brusu, lehce snižující brilanci diamantu.

P III (Pique III) jsou velké a četné inkluze, velmi lehce zjistitelné pouhým okem z korunové strany brusu, které snižují brilanci diamantu.

VVS, VS a SI dělíme do dalších dvou pododdělení – 1 a 2. Toto dělení může být užito pouze pro velikost kamenů 0.47 ct a větší. Termíny „pure“, „pure to eye“, „comercial pure“ nebo jiné zavádějící výrazy či definice jsou nepřístupné.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení